Wczytywanie ...

Pieski Raj

Szkolenie i tresura psów | Sklep zoologiczny | Salon fryzjerski dla psów

Pies i człowiek

Pies i człowiek. Ta para od tysięcy lat żyje blisko siebie. Nie znaczy to jednak, że nie ma
między nimi żadnych barier, chociaż niejeden właściciel psa dałby głowę, że jego pupil
rozumie wszystko.

Do dziś naukowcom nie udało się zdefiniować jak działa psi mózg. Jedno jest pewne, pies mający odpowiedzialnego i dobrego właściciela będzie wciąż nawiązywał z nim dialog. Odbywa się on na wiele sposobów. Najczęściej są to sygnały ciała (uszu, ogona, reszty ciała).
Kolejnym dialogiem są sygnały dźwiękowe (skowyt, szczekanie, piszczenie, warczenie…), w dalszej kolejności pozostawiane zapachy.

Uszy:
Obserwując uszy psa też wiele możemy się dowiedzieć. Stojące i skierowane do przodu świadczą o tym, że pies jest pewny siebie. Skierowane
w jednym kierunku, że coś usłyszał i stara się ocenić, czy mu to zagraża. Skierowane do tyłu oznaczają wzbierającą agresję. Przylegające ciasno do głowy strach i uległość. Położone płasko+odsłonięte zęby+ zmarszczony nos – strach i agresję. Gdy do tego dojdzie: warczenie, zjeżona sierść i podniesiony ogon – zwiastun ataku.

Ogon:
Pozycja ogona u psa może dać nam istotne wskazówki o jego stanie emocjonalnym. Zdecydowanie podniesiony ogon przy rozluźnionej sylwetce
świadczy o zainteresowaniu i aktywności. Przy spiętej sylwetce – dominację. Ogon podwinięty i schowany między łapy, a uszy odchylone do tyłu świadczą o tym, że pies się boi. Machanie ogonem nie zawsze świadczy o tym, że pies się cieszy. Tzw. sztywne machanie (ogon wysoko podniesiony i sztywne ruchy) świadczy o dominacji lub rezerwie. Machanie podwiniętym ogonem – niepewność. Szybkie i swobodne o radości psa.

Szczekanie:
Swoje emocje (radość, stres, podniecenie) pies przekazuje również poprzez szczekanie. W ten sposób na pewno chce na siebie zwrócić uwagę. Ale też z innych powodów: bo jest samotny, chce wyjść na spacer, gdy się wita, gdy boi się burzy, w obronie terytorium. Rozbawiony pies szczeka z radości. Stęskniony (tzw. „pies jednego pana”) szczeka by pana przywołać. Szczekanie przechodzące w zawodzenie świadczy o panice
psa. Inaczej jest z warczeniem.

Warczenie:
Poprzez warczene pies zwykle ostrzega lub sygnalizuje atak. Ale już stłumione – miękkie warczenie, to zaproszenie do zabawy. W każdym przypadku ważne jest ułożenie ciała psa.

Skamlenie, piszczenie:
Skamląc pies daje nam znać, że: coś go boli, jest przestraszony, szczęśliwy, chce wyjść na dwór) lub gdy zobaczy innego psa.
O jednym musimy pamiętać: pies nie jest człowiekiem i nigdy nie powinniśmy go traktować jak jednego z nas. Obserwujmy, wyciągajmy wnioski, nawiązujmy dialog i cieszmy się, że żyją blisko nas. Szczęśliwe psy potrafią dać wiele radości!

Zapraszamy na SZKOLENIE PSÓW z posłuszeństwa PT. Szkolenia odbywają się na placu przy DH Sanit obok zakładu fryzjerskiego dla psów o godz. 19.00 z przeznaczeniem dla wszystkich psów (także nierasowych). Prowadzi je instruktor ZKwP, która posiada znaczące doświadczenie w pracy
z psami (szkolenia prowadzi od 1996r). Spotkania odbywają się w poniedziałki, środy i piątki (36 spotkań). Zgłoszenia przyjmujemy
w sklepie zoologicznym ‘’PIESKI RAJ’’ ul. Proszowska 1 osobiście lub telefonicznie 784-504-193, czy też bezpośrednio 692-665-803 do Barbary Jasiołek.

Polecamy korzystanie z opieki nad pupilami w Hotelu “CZTERY ŁAPY” w Nieszkowicach Małych koło Bochni i w Kopalinach koło Nowego Wiśnicza.
Strzyżenie i pielęgnację psów – prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną. Zwiększamy powierzchnię sklepu „Pieski Raj”.
Już niedługo zaprosimy Państwa do nowego, większego lokalu tuż obok dotychczasowego.

Dodaj komentarz